آشپزی یک هنر است (cooking is an art)

آشپزی یک هنر است و نشانه زیبایی خدا

ماهی زنجبیلی
نویسنده : davood - ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٢٥
 

ماهی زنجبیلی ؛ غذای سنگاپوری

 


صحبت از آشپزی سنگاپور که می‌شود، خوردن غذاهای دریایی اولین نکته‌ای است که به خاطر می‌رسد. مردم این کشور علاقه فراوانی به خوردن انواع غذاهای دریایی دارند. البته این موضوع به دلیل فراوانی
این منابع پروتئینی در این کشور است.

 

ماهی

ما نیز ماهی طعم دار شده با زنجبیل تازه را از میان غذاهای رایج این کشور انتخاب کرده‌ایم و می‌خواهیم از خواص آن برایتان بگوییم...

 

عادت‌های غذایی سنگاپوری‌ها

غذای کشور سنگاپور متأثر از کشورهای چین، اندونزی، مالزی و البته هند است. یکی از عادت‌های بسیار جالب مردم این کشور مصرف بیش از حد میوه‌هاست. آن‌ها حتی برای پذیرایی از میهمان‌هایشان هم فقط از میوه استفاده می‌کنند میوه‌هایی مانند انبه، آناناس، نارگیل و موز.

بخش اصلی غذاهای سنگاپوری، غذاهای دریایی است. در واقع این کشور را به نام بهشت غذاهای دریایی می‌شناسند. جالب است بدانید غذاهای دریایی پرطرفدار سنگاپوری‌ها شامل خرچنگ تند، خرچنگ فلفل سیاه، ماهی‌های خاردار بخارپز شده یا سرخ‌شده، انواع میگوها و سفره‌ماهی کباب شده است.

البته عده‌ای از مردم سنگاپور به علت اینکه علاقه زیادی به سلامتشان دارند، ماهی را هم به صورت آب‌پز و همراه سبزی‌های پخته شده می‌خورند.

از سایر غذاهای پرطرفدار مردم این کشور، غذاهای تند هندی است که در سراسر این منطقه می‌توانید پیدا کنید. پرطرفدارترین غذای هندی بین سنگاپوری‌ها که در اغلب اغذیه‌فروشی‌های محله‌های هندی یافت می‌شود، یک نان سبک و پفکی است که از آرد درست می‌شود و تا حد ترد شدن آن را سرخ می‌کنند.

***

سنگاپوری‌ها غذاهای چند ملیتی هم می‌پزند که مخلوطی از موادی مانند خیار، شلغم، ماهی، لوبیا، آناناس، انبه و سیب سبز است و همراه تمبر هندی، لیموی تازه و پودر فلفل قرمز سرو می‌شود.

به غیر از ماهی، سنگاپوری‌ها البته به صورت عصرانه و در وعده‌های کوچک از گوشت قرمز هم استفاده می‌کنند. «استاتی» یکی از همین غذاهای محبوب است که به صورت لقمه‌ای سرو می‌شود، این غذا در واقع گوشت چرخ‌کرده‌ای است که به سیخ چوبی کشیده شده است و با حرارت منقل سرخ می‌شود، چیزی شبیه کباب کوبیده خودمان! البته تند، در واقع می‌توان گفت یکی از عادت‌های رایج سنگاپوری‌ها استفاده بسیار زیاد از فلفل است.

یکی از دسرهای محبوب مردم سنگاپور کیک هویج نام دارد و البته یکی از خوراکی‌هایی است که والدین آن را برای تغذیه در مدرسه به فرزندان می‌دهند.

به غیر از کیک هویج، انواع پودینگ با انواع میوه‌ها و ژله‌های مختلف هم از دسرهای رایج سنگاپوری‌هاست.

نوشیدنی مردم این منطقه نیز شیر، قهوه، چای (یا مخلوطی از این سه) یا آب‌میوه به خصوص برای صبحانه است.

 

مـواد لازم برای 4 نفر

 

ماهی قزل‌آلا                                  12 تکه (10 در 10)            600 کیلوکالری

پیاز قرمز بزرگ                                 1 عدد                               25 کیلوکالری

زنجبیل تازه                                      2 قاشق غذاخوری             5 کیلوکالری

آب‌لیموی تازه                                  4 قاشق غذاخوری             5 کیلوکالری

روغن زیتون                                     2 قاشق غذاخوری            180 کیلوکالری

میخک خشک‌شده                         1 قاشق غذاخوری             0 کیلوکالری

پودر سیر                                        1 قاشق غذاخوری            0 کیلوکالری

فلفل قرمز، سیاه و نمک                  به مقدار لازم                   0 کیلوکالری

 


طـرز تـهـیـه

ابتدا تابه را با روغن زیتون چرب کنید و تکه‌های ماهی را در کف آن بچینید و رویشان زنجبیل، پودر سیر، فلفل قرمز و میخک بریزید و به مدت 10 دقیقه روی حرارت قرار دهید تا بخارپز شوند.

بعد از گذشت این زمان، پیازهای خرد شده و آب‌لیمو را اضافه کنید و بگذارید تا 10 دقیقه دیگر نیز تکه‌های ماهی روی حرارت باقی بمانند. به این ترتیب ماهی شما با ادویه‌های یاد شده آماده خوردن خواهد شد.

البته برای سرو ماهی‌ها، آب‌لیموی اضافه و باز هم فلفل قرمز توصیه می‌شود.

 

مـقـدار کـالـری

این غذا تقریباً دارای 800 کیلوکالری انرژی است. در صورت تقسیم این عدد به 12، میزان کالری حاصل از خوردن هر تکه ماهی برابر با 70 کیلوکالری خواهد بود که البته سرو این غذا با نان آن هم در صورتی که دو تکه ماهی میل کنید، میزان کالری دریافتی را به 350 کیلوکالری نیز می‌رساند.